Odsłoń tętnice szyjne i kręgowe, żyły szyjne i kręgosłup

Odsłoń tętnice szyjne i kręgowe, żyły szyjne i kręgosłup

To znaczy, jeśli Teksańscy Demokraci nie uciekną ze stanu, aby zapobiec kworum na następnej sesji… co jest kolejną rzeczywistą rzeczą, którą czasami robią wybrani urzędnicy i może wpłynąć na prawa rządzące naszymi systemami rozrodczymi i życiem.

Render jednego pacjenta cewnika Foleya (geener/flickr)

Davis, która generalnie sama nie popiera aborcji, ale sprzeciwia się tej ustawie, zasiadała w senacie przez 10 godzin i 45 minut. W tym czasie nie wolno jej było siedzieć, opierać się ani wychodzić z pokoju, aby nie ustąpić miejsca. Z szacunku dla wspomnianego decorum, kolega ujawniony w telegramie gwiazdorskim Fort Worth, Davis był: "wyposażony w cewnik."

Jeśli masz szczęście, że nigdy nie byłeś podobnie wyposażony – co zwykle ma miejsce podczas hospitalizacji, operacji lub w przypadku osób fizycznie/medycznie niezdolnych do dostania się do łazienki lub nawet korzystania z basenu sanitarnego – wymaga to podania elastycznej rurki ( mniej więcej taki sam obwód jak ołówek) przez cewkę moczową do pęcherza. Rurka ma mały balonik na końcówce, który można napompować po umieszczeniu na miejscu, aby nie wysunął się z powrotem. Gdy końcówka cewnika znajdzie się w pęcherzu, mocz przepływa swobodnie, już nie pod Twoją kontrolą, bezpośrednio z pęcherza do worka, który można przymocować do nogi.

Davis nie jest wcale pierwszym politykiem, który użył cewnika, chociaż praktyka ta nie jest szeroko omawiana. Senator Rand Paul, lekarz z wykształcenia, ładnie uchwycił ogólne nastroje w marcu zeszłego roku, kiedy wyjaśnił po długiej obstrukcji: "Wkładałem je wcześniej [dla pacjentów] i naprawdę się nie zdecydowałem."

Strom Thurmond słynie z tego, że zdecydował się trzymać wiadro w sąsiedniej szatni, gdzie mógł się załatwić, wciąż stąpając po podłodze Senatu. Podczas obstrukcji w 2001 r. Alderwoman z St. Louis Irene Smith otoczyła ją obrusami, podczas gdy ona załatwiała się w koszu na śmieci pośrodku ratusza. O piękna na przestronne niebo.

Senator Tommy Williams podnosi palec, aby zagłosować za udzieleniem senatorce Wendy Davis naruszenia zasad podczas jej obstrukcji. Davis otrzymała drugie ostrzeżenie za złamanie zasad obstrukcji, otrzymując pomoc od senatora Rodneya Ellisa, który dał jej ortezę na plecy. (Eric Gay / AP)

Cewnikowanie dróg moczowych jest jednak bardzo powszechną i ogólnie bezpieczną procedurą. Oczywiście nic nie jest w 100 procentach: zwiększa to ryzyko wystąpienia ZUM i bardzo rzadko coś wewnątrz ciebie zostaje przekłute lub pęknięte.

Większość ludzi ocenia to doświadczenie jako coś pomiędzy nieprzyjemnym a całkiem nieprzyjemnym. Chociaż istnieją mniej powszechne konta w superlatywach, takie jak karmiczne wyrównanie dla mizoginisty z nut Tuckera Maxa: "Włożenie węża strażackiego do mojego penisa było tak strasznie bolesne, że zapomniałam o tym, co było do tej pory najgorszym bólem w moim życiu."

Dyskomfort i potencjalne powikłania związane z cewnikiem moczowym mogą jednak wydawać się niewielką ceną za wpływanie na ważne przepisy. Ostatnim razem, gdy sesja w Teksasie odbywała się na arenie aborcyjnej, w końcu wymagali od kobiet starających się o aborcję poddania się USG pochwy i "usłyszeć opis płodu" co najmniej 24 godziny przed procedurą, a ponadto zmniejszono budżet państwa na planowanie rodziny o dwie trzecie. Naukowcy z University of Texas w Austin mówią teraz, że w wyniku tego cięcia 117 klinik planowania rodziny w Teksasie przestało otrzymywać finansowanie od państwa, a 56 zostało zamkniętych. 144 000 mniej kobiet otrzymało usługi zdrowotne, a o 30 000 mniej niezamierzonych ciąż udało się uniknąć w 2012 r. w porównaniu z 2010 r.

Jeśli czujesz się powołany do cewnikowania siebie dla większego dobra (lub dla zła, w zależności od twojej perspektywy), National Institutes of Health oferuje ważne wskazówki: " … Używaj mocnego, delikatnego nacisku. Nie zmuszaj tego. Zacznij od nowa, jeśli nie idzie dobrze. Spróbuj się zrelaksować i głęboko oddychaj."

To właściwie dobra rada na wszystko.

"Miód? Co tam robisz?"

Stukot u podnóża ciemnych schodów nagle ustaje, zastąpiony przez dźwięk kogoś, kto stara się nie wydać żadnego dźwięku.

"O rany, nawet nie mów mi, że znowu pracujesz nad tymi planami ludzkiej chimery głowy i ciała."

Po dłuższej chwili samotny kaszel odbija się echem od podłogi piwnicy.

***

Wielu z nas zna tę scenę aż za dobrze – rozdartą między życiem domowym a profesjonalnymi wymogami eksperymentalnego chirurgicznego zespolenia części ludzkiego ciała. Być może nikt nie byłby bardziej znajomy niż ci bliscy doktorowi Robertowi White’owi w latach siedemdziesiątych. Wykształcony na Harvardzie neurochirurg poświęcił znaczną część swojej kariery temu, co nazwał przeszczepem głowy. W 1970 roku "udało się" w przeprowadzaniu jednego na małpie.

Udało mi się zakwalifikować, ponieważ chociaż w ten sposób zostało to nagłośnione, chimera małpy pozostawała sparaliżowana od szyi w dół. Pomimo tego, że maszyna oddychała za niego, zmarł po ośmiu dniach… tylko po kilku godzinach, których był świadomy.

Chirurdzy w zasadzie połączyli naczynia krwionośne, ale nie część finansową: rdzeń kręgowy.

Głowa R, wcześniej zamocowana w trzypinowym pierścieniu mocującym Mayfield, będzie dosłownie zwisała ze stojaka podczas przenoszenia, połączona długimi paskami na rzepy. Aparat do zawieszania umożliwia chirurgom wygodne ponowne podłączenie głowy."

Więc wielki okrzyk, prawda? Czy nie było historii o dzieciaku z sąsiedztwa, który przyłożył głowę jednego zwierzęcia do ciała drugiego i sprawił, że przez chwilę pozostało przy życiu? Ale ta scena była bardziej bolesna niż anegdotyczna czy kapryśna, jak pamięta ją neurochirurg z Case Western Jerry Silver: "Kiedy głowa się budziła, mimika zwierzęcia wyglądała jak straszny ból, zamieszanie i niepokój u zwierzęcia. … To było po prostu okropne. Nie sądzę, że powinno się to kiedykolwiek powtórzyć."

White był jednak przekonany, że jego praca z chirurgią sprzężeń cefalosomatycznych u małpy była w dużym stopniu dowodem, że tak było… "w pełni możliwe do zrealizowania w sferze ludzkiej." Do 1999 roku powiedział, że tak było "teraz można rozważyć przystosowanie techniki przeszczepu głowy do ludzi."

Ludzie nazywali go geniuszem. Dał mu honorowe stopnie naukowe. Ludzie nazywają go też szalonym.

Autocerebralna hipotermiczna perfuzja White’a w miejscu, 1978 (White, Mayo Clinic Proceedings)

Przejdźmy do roku 2013, kiedy w zeszłym miesiącu włoski chirurg Sergio Canavero powiedział, że wreszcie udało nam się rozwiązać problem połączenia rdzenia kręgowego. Przeszczep głowy jest teraz wykonalny, powiedział Canavero, i ma projekt o nazwie HEAVEN, który to zrobi.

HEAVEN to skrót od Head Anastomosis Venture, co jest kiepskim wyborem akronimów w branży, która nieustannie omija złożone przez Boga oskarżenia. Może to jak ironia w super samoświadomy sposób. Byłoby to jednak wyjątkowe na łamach czasopisma Surgical Neurology International, gdzie Canavero zagłębia się w szczegóły działania NIEBO. Tak głęboko, że dochodzimy do egzystencjalnego.

Na przykład, czy to przeszczep głowy? Technicznie byłby to przeszczep ciała. Tożsamość pozostaje w mózgu. Czyż nie? Gdyby jednak chimera uprawiała seks i rodziła dziecko, miałaby genetyczną tożsamość ciała rodzica, a nie jego głowy.

W powieści Thomasa Manna The Transposed Heads z 1959 roku, opartej na tradycyjnej indyjskiej opowieści ludowej, dwaj bohaterowie płci męskiej ścinają sobie głowy, a ich głowy są magicznie ponownie przyczepione, ale do ciała drugiego. Żona jednego mężczyzny, Sita, ma później trudności z ustaleniem, kogo przyjąć za męża: głowę czy serce.

Canavero przekazuje tylko najbardziej życzliwe intencje, pisząc o możliwości wykorzystania przeszczepów głowy u pacjentów z "straszne warunki bez cienia nadziei na poprawę [której] nie można zepchnąć do ciemnego zakątka medycyny." Wspomina pacjentów z tetraplegią, z niewydolnością wielonarządową lub nieuleczalnym rakiem, który obejmuje znaczną część ciała, ale nie głowy. Pierwszy pacjent, który przeszedł przeszczep głowy, "powinien być kimś, prawdopodobnie młodym, cierpiącym na chorobę pozostawiającą mózg i umysł w stanie nienaruszonym, jednocześnie niszcząc ciało, na przykład, ale bynajmniej nie wyłącznie, postępujące dystrofie mięśniowe lub nawet kilka genetycznych i metabolicznych zaburzeń młodości."

Silver pozostaje niewierzącym. Na początku tego roku jego zespół z powodzeniem naprawił rdzenie kręgowe szczurów, które zostały całkowicie odcięte. Inni zrobili to dla psów i świń. Kiedy Danielle Elliot z CBS zapytała Silvera o oświadczenie Canavero, że wszystko to można zrobić na ludziach, roześmiał się. "To są lata świetlne od tego, o czym mówią." Eksperymenty Silvera obejmowały czyste cięcie rdzenia kręgowego i tylko rdzeń kręgowy, bez udziału drugiego zwierzęcia. Powiedział CBS, "Odcięcie głowy, a nawet rozważenie możliwości prawidłowego przyklejenia aksonów z powrotem do ich sąsiadów, jest moim zdaniem czystą i całkowitą fantazją… Samo przeprowadzanie eksperymentów jest nieetyczne."

Wygląda na to, że gdziekolwiek się nie obrócisz, są ciemne zakamarki.

W każdym razie nie przejmuj się tym wszystkim "pytania etyczne" zmęczy cię – będziesz potrzebować energii na operację. Oto jak Canavero mówi, żeby to zrobić ("określa podstawy"). Aha, a także szacowany koszt to 13 milionów dolarów. OK, gotowe?

***

Do celów niniejszej instrukcji używamy "przeszczep ciała" perspektywę, którą wolę. Ciało biorca będzie tutaj określane jako R, a ciało dawcy jako D (pacjent ze śmiercią mózgową dopasowany pod względem wzrostu, budowy, immunotypu i idealnie płci; i bez jakichkolwiek aktywnych zaburzeń ogólnoustrojowych i mózgu).

Będziesz potrzebować specjalnie zaprojektowanego bloku operacyjnego, wystarczająco dużego, aby pomieścić dwie operacje przeprowadzane jednocześnie przez dwa oddzielne zespoły chirurgiczne. Znowu nie mogę tego wystarczająco podkreślić, nie rób tego sam.

To, co zamierzamy zrobić, to schłodzić głowę R do tak niskiej temperatury, że można ją odłączyć i ponownie połączyć z ciałem D, którego głowa została usunięta przez drugi zespół chirurgów. Gdy głowa R zostanie odłączona, będzie musiała zostać ponownie podłączona do układu krążenia D w ciągu godziny. Więc rób nie zrób inne plany, zrób sobie przerwę, a nawet odbierz telefon, gdy głowa R jest odłączona. Godzina to niewiele czasu na ponowne przypięcie głowy, zwłaszcza dla kogoś, kto nigdy wcześniej tego nie robił. (Każdy.)

Wywoływanie miejscowej hipotermii w kręgosłupie (Negrin, 1973)

Zarówno R, jak i D powinny być zakładane na aparaty oddechowe i wentylowane przez tracheotomię. Utrzymuj ich głowy zablokowane w miejscu za pomocą sztywnego mocowania pinów. Stale monitoruj je za pomocą elektrokardiografii, EEG i przezczaszkowego pomiaru saturacji tlenem. Zachowaj linię tętnicy promieniowej. Sonda temperatury 25G może być umieszczona w mózgu R (głęboko w istocie białej), ale termistor TM powinien wystarczyć.

Głowa R powinna zostać schłodzona do 10 stopni Celsjusza, podczas gdy ciało D otrzyma tylko hipotermię kręgosłupa, jak pokazano na powyższym schemacie. W ten sposób temperatura ciała nie ulegnie zmianie i unikniemy uszkodzenia głównych narządów D. R leży początkowo na plecach, a następnie jest umieszczany w standardowej neurochirurgicznej pozycji siedzącej. D jest cały czas wyprostowany. Prawdopodobnie będziesz potrzebować wykonanego na zamówienie stojaka obrotowego, który będzie służył jako rodzaj dźwigu do przesuwania głowy R na szyję D. Jak pisze Canavero: "Głowa R, wcześniej zamocowana produktopinie.top w trzypinowym pierścieniu mocującym Mayfield, będzie dosłownie zwisała ze stojaka podczas przenoszenia, połączona długimi paskami na rzepy." To pozwala ci "ponownie podłącz głowę w komfortowych warunkach."

Chłodzenie dwukomorowe w przypadku głębokiej hipotermii mózgu u małpy (White, 1978)

Wykonać głębokie nacięcia wokół szyi każdego pacjenta, ostrożnie oddzielając wszystkie struktury anatomiczne. Odsłoń tętnice szyjne i kręgowe, żyły szyjne i kręgosłup. Wszystkie mięśnie zarówno R, jak i D byłyby oznaczone kolorami za pomocą markerów, aby ułatwić późniejsze połączenie. Nie wyjmuj tarczycy R.

Przeciąć kręgi w C5 lub C6 zarówno w R, jak i D, po odpowiedniej laminektomii, durotomii. Odsłoń rdzeń kręgowy.

Pod mikroskopem operacyjnym jednocześnie dokładnie przeciąć rdzenie kręgowe obu pacjentów.

Po rozdzieleniu głowy R przenieś ją na ciało D, którego głowa również jest zdjęta.

(Biały i in., 1971)

"Zespolenie naczyniowe w preparacie cefalosomatycznym można łatwo wykonać za pomocą kaniul z dwukarotowo-szwicową i pępkowo-szyjnej pętli silastic." Wyjmij rurki pojedynczo i zszyj tętnice i żyły przeszczepionej głowy z żyłami nowego ciała. Co ważne, podczas przenoszenia głowy zaciskaj naczynia, aby uniknąć zatorów powietrznych. "Po połączeniu przepływ D natychmiast zacznie ponownie ogrzewać głowę R."

Zrekonstruuj tętnice kręgowe.

Dopasuj długość i połącz dwa kikuty przewodu. Jeśli zapomnisz o tym kroku, twój pacjent zostanie sparaliżowany. Pamiętaj też, że jest to część, którą wielu uważa za niemożliwą. Canavero sugeruje użycie "klej chitozan-glikol polietylenowy" oraz wlew glikolu polietylenowego lub pochodnej do krwi pacjenta. Poza tym jesteś sam.

Dobra, teraz uszyj dura "w sposób wodoszczelny." Ustabilizuj kręgosłup z przodu, a następnie z tyłu "z mieszanką drutów / kabli, bocznych śrub i prętów, zacisków i tak dalej, w zależności od prób zwłok."

Połącz tchawicę i przełyk.

Połącz nerwy błędne i przeponowe.

Połącz wszystkie mięśnie za pomocą zrobionych wcześniej znaków. O rany, chyba zapomniałem ci powiedzieć o zaznaczaniu mięśni. Zrób najlepiej, jak potrafisz.

Połącz skórę. Canavero zaleca, aby skóra była zszyta idealnie przez chirurga plastycznego, "dla maksymalnych efektów kosmetycznych." Ale jeśli chirurg plastyczny jest zajęty lub czujesz, że wyniki kosmetyczne nie są tak naprawdę uzasadnione w tych warunkach, postaraj się jak najlepiej.

Zabierz R na oddział intensywnej terapii, gdzie powinien być utrzymywany w sedacji przez trzy dni z założonym kołnierzem szyjnym.

Wreszcie dla kolejnych "problemy z wizerunkiem ciała i tożsamością" gdy pacjent się obudzi, skieruj go do psychiatry.

(Carolyn P Speranza / Flickr)

Na Uniwersytecie Columbia Andy J. Yap przeprowadził prosty eksperyment. Po zmanipulowaniu swoich poddanych w stany silne lub słabe (w laboratorium najpotężniejsi są psychologowie), Yap poprosił ich o odgadnięcie wzrostu i wagi innych osób zarówno osobiście, jak i na podstawie zdjęć.

"Kiedy ludzie czują się silni lub czują się bezsilni, wpływa to na ich postrzeganie innych," powiedział Yap, który jest obecnie badaczem podoktoranckim na MIT. Zgodnie z ich rozumieniem, oceniamy moc innych w stosunku do naszej: kiedy czujemy się potężni, inni wydają się mniej silni – a bezsilność i małość często idą w parze w naszych umysłach. 

Prawdą jest, że dyrektorzy generalni są zwykle wyżsi niż przeciętna osoba, a szacuje się, że za każdy centymetr wzrostu osoby powyżej średniej otrzymują 789 USD więcej rocznie. Rzeczywiście, w badaniu potężni ludzie ocenili innych jako niższych niż w rzeczywistości.

Wniosek Yapa ładnie ilustruje to, o czym zawsze wiedzieliśmy anegdotycznie: władza dociera do naszych głów. Dziesięć lat badań nad władzą i zachowaniem pokazuje, że istnieją pewne przewidywalne sposoby, w jakie ludzie reagują na władzę, które można po prostu zdefiniować jako zdolność wpływania na innych. Chociaż władza w rządach i na całym świecie może kosztować niewiarygodnie dużo, w laboratorium jest to zaskakująco proste. Poproszenie osoby o przypomnienie sobie czasu, kiedy czuła się silna, może wprowadzić ją w stan umysłu.